Tatabányai városi szervezetünk nagy érdeklődés mellett tartotta évnyitó közgyűlését, melyen visszatekintettek a 2022. évi eseményekre, megvitatták a pénzügyi jelentést és a 2023-ra tervezett programokat.
A Nagy Imre Társaság több, mint 60 tagja Ormai István polgármester úr (elnökségi tagunk) meghívására szeptember 22-24 között tanulmányi kirándulást tett Nagyatádon. A gazdag rendezvénysorozaton somogyi, tatabányai, fővárosi, vajdasági, hajdú-bihari és badacsonytomaji szervezeteink tagjai vettek részt.
Az első napon a városházán polgármester úr rövid, vetítettképes előadást tartott Nagyatád múltjáról és jelenéről. 21 tagtársunk tréfás és komoly kérdésekre válaszolva kipróbálhatta a közgyűlés szavazási rendszerét.
Ezt követően az új T25 Művészeti Galériában helyi kötődésű művészek alkotásaival ismerkedhettek meg. Rövid városi séta után a program a szabadtéri szoborparkban folytatódott.
A T25 galéria volt a nagyon színvonalas kulturális program színhelye is. Előbb a helyi Czindery Szépműves Céh Bertók László verseiből adott elő összeállítást, majd a Nagyatádi Vegyeskar aratott nagy tetszést változatos műsorával. A programot igényes kamarazene zárta.
A vacsora után lezajlott a közösséget is erősítő összejövetel, kellemes beszélgetésekkel, Turbuk Pista mindig nagy tetszést arató nosztalgia műsorával, magyar nóta énekléssel.
A második napon a rossz idő meghiúsította a tervezett keresztút túrát, de Ormai István vezetésével az érdeklődők így is sok érdekes épületet, műtárgyat tekinthettek meg.
Délután „Vadregényes Dél-Somogy” címen szenzációs összeállítást láthattak a vidék állatvilágát bemutató fotókból. A felvételeket a programot moderáló természetfotós, Pünkösd Márton készítette, aki a nagyatádi kulturális intézmények igazgatója és programunk egyik szervezője.
Ezt követően a kulturális központban került sor a NIT ünnepi műsorára. Balahó Zoltán elnök úr bevezetője után Kudlik Zoltán alelnök úr levélformát választva megható módon emlékezett a júniusban elhunyt Géczi József Alajosra, szegedi szervezetünk elnökére.
Fazekas Csaba történész, a Miskolci Egyetem docense előadásában több szemszögből is cáfolta a hivatalos orosz tankönyvben szereplő történelemhamisítást, amely az 1956-os eseményeket fasiszta elemek külföldről támogatott kezdeményezéseként ábrázolta. Elmondta, hogy a népfelkelés teljes mértékben kielégítette a forradalom fogalmának kritériumait, azaz spontán tömegmozgalom volt, melynek sok résztvevője fegyverrel próbálta megvédeni a kivívott eredményeket. A forradalom kezdeményezői a rendszerben csalódott munkások, fiatalok, egyetemisták, értelmiségiek és a Nagy Imre vonal reformkommunistái voltak. Emlékeztetett a vidék forradalmára, példaként hozva fel a miskolci eseményeket. Az 1945 előtti korszak reprezentánsai és az egykori nyilasok szerepe az eseményekben elenyésző volt.
A forradalmaknak kétféle kimenetele lehet: győzelem vagy bukás, a korábbi rendszer restaurációja. A mi esetünkben sajnos az utóbbi következett be.
Az előadó hangsúlyozta: történelmi jelentőségéhez képest Nagy Imre sem a hivatalos megemlékezéseken, sem a közvéleményben nincs méltó helyén.
A nagy sikert aratott előadás után Ormai István beszéde következett.
Gondolatainak vezérfonala a „találkozás” volt. Az 1956-os forradalomban megvalósult ez a találkozás a különböző felfogású, társadalmi helyzetű emberek között a közös célok: a szabadság, a demokrácia, a nemzeti függetlenség és a társadalmi jólét érdekében. Erről a találkozásról kellene most is példát vennünk annak jegyében, hogy az alapvető nemzeti céloknak felül kell írniuk az egyéni- és csoportérdekeket. Nem felejthetjük el, hogy ennek a találkozásnak az integrálója Nagy Imre és kormánya volt.
A gondolatébresztő előadás viharos tapsot váltott ki a hallgatóság körében.
Az ünnepség a kaposvári Déryné vándortársulat témához illő, magas színvonalú verses-zenés összeállításával zárult.
Ezt követően Társaságunk elnöksége koszorút, tagjai virágokat, mécseseket helyeztek el az épület előtt Nagy Imre emlékkövénél.
A záróvacsora előtt tagjaink kóstolót kaptak Nagyatád és környéke jó minőségű boraiból, majd ajándékozás következett.
Társaságunk nevében Balahó elnök úr, Sáradi Ibolya és Kudlik Zoltán alelnökök köszönték meg ajándékaikkal polgármester úrnak a csodálatos vendéglátást, a kitűnő, változatos programot és Pünkösd Márton úrnak aktív közreműködését. Alelnök asszony Csizmadia Gyöngyinek fejezte ki köszönetét a látogatás szervezésében végzett munkájáért, és Szűcsné Posztovics Ilona polgármester asszonynak a tatabányai városi szervezetnek nyújtott támogatásáért. Tatabányai tagjaink sajátkezű ajándékokkal lepték meg Ormai urat és Szűcsné asszonyt.
A harmadik napon a hazautat megszakítva a csapat felkereste Nagy Imre fából készült mesztegnyői- és megkoszorúzta balatongyöröki fejszobrát.
A honlap szerkesztője köszönetet mond a vendéglátóknak, szervezőknek és fotósainknak is, akik a látogatás szinte minden mozzanatát megörökítették.