Február közepéig helyi szervezeteink megtartották évnyitó közgyűlésüket.
Február 8-án a Főváros és Környéke szervezete közgyűlésén Dr. Császtvai Tünde lemondása miatt Dr. Gérecz Máriát választották elnökké.
Tatabányai városi szervezetünk megtartotta hagyományos, kitűnő hangulatú farsangi bálját.
Február 22-én a Nagy Imre Emlékházban megtartották a NIT elnökségének ez évi első ülését.
Az elnökség egyhangú szavazással elfogadta a Közgyűlés elé terjesztendő 2019. évről szóló elnökségi és pénzügyi beszámolót, a 2020. évi programot és költségvetést, meghallgatta a Felügyelő Bizottság 2019.évi tevékenységünkkel kapcsolatos állásfoglalását, döntött a Társaság 2020. évben kiadandó elismeréseiről, és megvitatta a lemondások következtében megürülő pozíciók betöltésére vonatkozó javaslatokat.
Május 16-án 10.30-kor a NIT éves Küldöttgyűlése a Nagy Imre Emlékházban.
A jelenlegi járványhelyzet miatt az idei Múzeumok Majálisát elhalasztották. A Nagy Imre Emlékház már tíz esztendeje képviselteti magát ezen a nagyszabású rendezvényen, és ezt a hagyományt idén is szeretnénk – a körülményekhez és a lehetőségekhez mérten – folytatni. Az Emlékház facebook oldalán ezért az elkövetkező héten egy Virtuális Majális formájában idézzük meg a program hangulatát. Ennek során az elkövetkező három napban (kedd-szerda-csütörtök)az oldalon megosztott kvízekkel és fejtörőkkel tehetik próbára tudásukat és nyerhetnek értékes ajándékokat, kiadványokat.
A játékba az Emlékház facebook oldalán keresztül, az alábbi linkre kattintva tudnak bekapcsolódni.
Virtuális Majális, nyereményjáték.
Kövessék facebook oldalunkat és töltsük együtt virtuálisan a Múzeumok Majálisát!
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából felhívjuk a figyelmet, hogy a Nagy Imre Társaság aktívan részt vesz a határokon átívelő kapcsolatépítésben. Szabadkai központú vajdasági szervezetünk legnagyobb és legaktívabb közösségeink közé tartozik, vannak kárpátaljai és erdélyi tagjaink, szoros kapcsolatot ápolunk a Volt Romániai Politikai Foglyok Kovászna megyei szervezetével. Társaságunk az elmúlt években emléktúrákat tett a Vajdaságba és Erdélybe, ahol megkoszorúztuk a magyar vonatkozású emléktáblákat. Elnökségünk küldöttsége 2019-ben részt vett a Sepsiszentgyörgyön és a Beregszász mellett rendezett emlékkonferenciákon és koszorúzási ünnepségeken.
Sepsiszentgyörgyön és Szabadkán is bemutattuk Nagy Imréről szóló vándorkiállításunkat. A Nagy Imre Alapítvány és Társaságunk közös szervezésében vendégül láttuk az 1956-ról szóló vetélkedőn sikeresen szerepelt szabadkai diákokat, és egy programsorozat keretében várjuk a szatmárnémeti diákcsoportot is.
Sajnálatos, hogy az illetékesek a trianoni békediktátum százéves évfordulója alkalmával kiírt pályázat elbírálásánál ezt a sikeres és folyamatos tevékenységünket nem vették figyelembe.
Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai kivégzése 62. évfordulójának vigíliáján meghívjuk Önt és kedves barátait 2020 június 15-én, hétfőn este 19:30 órára a budapesti Jászai Mari térre, Nagy Imre szobrához, gyertyagyújtásra, virágelhelyezésre, emlékezésre.
(Maszkot, gyertyát, egy-egy szál virágot a helyszínen biztosítunk. – A szervezeteket kérjük, hogy az eddig megszokott koszorúk helyett képviselőik csupán egyetlen szál virággal emlékezzenek, a fennmaradó összeget a vírus-helyzet enyhítésére használják! – Kérjük, hogy a járvány-helyzetre tekintettel az egymás közötti távolságot a téren is betartani szíveskedjenek!)
Az Orsó utcai Nagy Imre Emlékház az egészségügyi helyzetre tekintettel még mindig zárva tartani kényszerül – így ott most nem tartunk emlékezéseket, vezetéseket, programokat.
Június 15-én este Budapesten, Nagy Imre Jászai Mari téri szobránál a Nagy Imre Alapítvány szervezésben, fáklyákkal, mécsesekkel, virágokkal emlékeztünk névadónk mártírhalának 62., újratemetésének 31. évfordulójára. A kedvezőtlen időjárás és járványveszély ellenére Társaságunk, az Alapítvány képviselői, a civil szervezetekés Nagy Imre tisztelői nagy számban vettek részt a rendezvényen. Jánosi Katalin beszédében felelevenítette az 1958. évi koncepciós per utolsó tárgyalását, a mártírok kivégzését, az újratemetés napját, és szólt Nagy Imre életének és halálának jelenre vonatkozó tanulságairól. Galkó Balázs Halfdan Rasmussen dán költő versét mondta el, majd a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait. Az ünnepség elején és végén a hangszóróból egy csokor hangzott el Nagy Imre kedvenc népdalaiból. Ez volt a járványhelyzet kihirdetése óta az első alkalom, hogy a mártír miniszterelnök tisztelői találkozhattak, szót válthattak egymással.
Az Országgyűlés az évforduló alkalmából nemzeti és történelmi lobogók jelenlétében emlékezett meg Nagy Imréről és mártírtársairól. Névadónk Jászai Mari téri szobránál a kormány nevében Varga Judit igazságügyminiszter koszorúzott. A rákoskeresztúri köztemető 301.parcellájában Áder János köztársasági elnök helyezte el koszorúját.
Koszorúzás Szegeden.

„Az a szép, fényes nap…”
A Nagy Imre Társaság Hajdú-Bihar megyei szervezetében a napokban jelentős eseményre került sor.
Családias hangulatú rendezvényen köszöntötték a kilencven éves Mervó Zoltánt. Kevés embernek adatik meg olyan –örömökben és tragédiákban gazdag – életút, mint Zoli bácsinak. Műszaki egyetemi és pedagógusi diplomával, tanyai tanítóként, majd 1954-ben Debrecenben letelepedve az Orvosi Műszergyárban dolgozott. 1956-ban részt vett a Debreceni Szocialista Forradalmi Bizottmány munkájában, majd az Orvosi Műszergyár munkástanácsának elnökévé választották. A forradalom időszakában végzett tevékenységéért a „kádári igazságszolgáltatás” hat év fegyházban letöltendő börtönbüntetésre ítélte, amelyet később „csak” húsz hónapra mérsékeltek. Ezt követően is nehéz időszak következett. A „börtönből szabadult ellenforradalmár” számára nem kínáltak munkalehetőséget a nagyobb vállalatok. A hetvenes évek elején általános amnesztia révén törölték a „büntetett előélet” bejegyzését. Az igazi változás reménye 1989-ben csillant meg számára. Részt vett Nagy Imre és mártírtársai újratemetésén, aktívan részt vállalt a rendszerváltás helyi és országos politikai eseményeinek megszervezésében. Kezdeményezésére jött létre a Debreceni Nyugdíjas Polgári Egyesületet, amelynek 2005.-ig volt az elnöke. 1993-tól a Nagy Imre Társaság Hajdú-Bihar megyei szervezetének alelnöke, majd elnöke, jelenleg is tiszteletbeli elnöke. Kósa Lajos Debrecen polgármestere kezdeményezésére megalakult Őrváros Debrecen Közalapítvány, kuratóriumának elnöke lett. Rendszeresen tájékozódik az aktuális eseményekről, publikál a helyi és országos médiákban. Tevékenységéért több alkalommal részesült elismerésben, többek között korábbi Köztársasági elnököktől megkapta.1956-os EMLÉKÉREM, a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND KISKERESZTJE, továbbá NAGY IMRE ÉRDEMREND kitüntetéseket. Zoli bácsit jellemzi -korát meghazudtoló életvidámság, az örök optimizmus, őszinte véleménynyilvánítás, magas fokú igazságérzet, az új iránti fogékonyság. Szeretett hű párja- felesége dr. Vajda Róza,- aki a legnehezebb időkben is kitartott férje mellett-mindig erőt és reményt adott neki küzdelméhez. Felesége, gyermekei és unokái szeretetétől kísérve –szervezetünk tagsága és valamennyi tisztelője nevében is kívánunk, Zoli bácsinak egészségben, boldogságban gazdag további szép éveket! Még sokáig gazdagítsa élettapasztalatával szervezetünk és a nagyobb közösség tagjait!
Oláh László Nagy Imre Társaság megyei elnöke,
Szeptember 5-én a járványveszélyre tekintettel a Nagy Imre Emlékház kertjében tartottuk meg a NIT tavasszal kényszerűségből elhalasztott 2020. évi Küldöttgyűlését.
A Társaság érdekében végzett kiemelkedő tevékenységéértemlékplakettet kapott
a Nagy Imre Alapítvány,
Széchényi László (Főváros és Környéke),
Oláh László (Hajdú-Bihar)
Turbuk István (Tatabánya).
A kitüntettek pályafutását, érdemeit ismertető laudációkat Doszpoly Orsolya olvasta fel. A NIA emlékplakettjét Jánosi Katalin, mártír miniszterelnökünk unokája, az Alapítvány alapítói jogokat gyakorló kurátora vette át.
Emléklapotkapott Dr. Császtvay Tünde, a Főváros és Környéke szervezet leköszönt elnöke, valamint a NIT 25 éve alakult szegedi és 15 éve alakult vajdasági szervezete.
Ezt követően Fekete Miklós elnökletével sor került a 2019. évi tevékenységünkről szóló beszámoló és a pénzügyi jelentés megvitatására. Balahó Zoltán egészítette ki a NIT 2019. évi írásos beszámoló tervezetét,értékelve a tavalyi év gazdag, sikeres programsorozatát.
Haas Péter a pénzügyi beszámoló kiegészítésében elmondta, hogy költségvetési és egyéb forrásokból származó 6,2 M Ft összegű bevételeink fedezték tevékenységünk költségeit. Megemlítette, hogy a Társaság elnökségének két határon túli konferencián történő részvétele a Társaságnak mindössze egy személygépkocsi útiköltségébe került, amellyel kiszállítottuk a Nagy Imre életét bemutató sepsiszentgyörgyi kiállítás installációját.
A 2020. évi programot illetően Balahó Zoltán elmondta, hogy a koronavírus járvány keresztülhúzta szép terveinket, többek között a délvidéki látogatást. A hátralévő időszak várható rendezvényei közül kiemelte a badacsonyi programot, melynek keretében remélhetőleg felavatjuk az elkészült információs táblákat.
A pénzügyi beszámolóból a küldöttek arról értesülhettek, hogy az elmaradt programok miatt az idén rendelkezésünkre álló összegek nagyobb részét még nem használhattuk fel. A tagdíj 2021. évi összegén (évi 3 ezer Ft, nehéz anyagi helyzetben lévő tagtársainknak 1.500 Ft) az Elnökség nem kíván változtatni.
A továbbiakban vita zajlott le azidén rendelkezésünkre álló maradék keretösszeg felhasználási lehetőségeiről.
A vitát követően a Küldöttgyűlés egyhangúlag elfogadta a 2019. évi beszámolókat és a Társaság80 ezer Ft aktívummal záródó éves mérlegét és közhasznúsági jelentését. A 2020. évi programot és pénzügyi beszámolót két tartózkodás mellett fogadták el.
A hivatalos aktusokat követően Dr. Nanovfszky György tartott színes, vidám és szomorú történetekkel tarkított előadást arról a 26, a legkülönbözőbb témákat felölelő könyvről, amelyeknek szerzője, illetve társszerzője volt. Az előadás sikerét mutatja, hogy a résztvevők közül jónéhányan megvásárolták most megjelent könyvét, mely eddigi szakmai és írói munkásságának összefoglalását tartalmazza.
Október 3-án ülést tartott a NIT Országos Elnöksége, melynek tagjai részben a helyszínen, részben online módon vettek részt a munkában. Az Elnökség megállapította, hogy a NIT az elmúlt félévben a koronavírus járvány okozta helyzetben kényszerűségből „takaréklángon” működött.
Ugyanezen okból egészségünk védelme érdekében az eredeti tervtől eltérően hagyományos októberi badacsonyi programunk egynaposra szűkül, a megrendelt szállást és étkezést kénytelenek vagyunk lemondani. A programban az elkészült információs táblák felavatása és a hagyományos koszorúzások szerepelnek, az étkezésről a résztvevők maguk gondoskodnak.
Az elnökség tagjai beszámoltak az október 23-i rendezvényekre vonatkozó terveikről. Az évzáró elnökségi ülést december 12-re tervezzük.
Szó esett a következő évre vonatkozó programokról, amelyeket remélhetőleg már veszélyhelyzettől mentesen tudunk lebonyolítani.
96 éves korában hosszú, súlyos betegség után Franciaországban elhunyt Méray Tibor író, újságíró, a NIT tiszteletbeli elnökségi tagja.
Méray Tibor a Nagy Imre köré csoportosult eszmekör tagja, az 1956-os Forradalom résztvevője volt. A bukás után menekült el az országból.
Párizsban többek között az emigráció egyik legtekintélyesebb lapja, az Irodalmi Újság főszerkesztőjeként tartotta életben a forradalom emlékét.
A rendszerváltás után az 56-os emlékünnepségeknek, konferenciáknak, a NIT és a NIA több rendezvényének előadója volt.
Érdemeiért számos magas kitüntetésben, köztük a Nagy Imre érdemrendben részesült.